Fundamenty to na pewno najistotniejsze części domu. Jeśli będą zniszczone staną się niebezpieczeństwem dla całego domu. Szczególnym czynnikiem ryzyka dla nich jest wilgoć, która potrafi szybko je zniszczyć, zaś efekty tego są odczuwalne dla każdego z lokatorów. Chcąc temu zapobiec powinniśmy już na etapie projektowania budynku pamiętać o izolacji fundamentów – przez to w późniejszych latach nie będą potrzebne kosztowne oraz bardzo złożone prace naprawcze. Skutki mokrych ścian są najbardziej zauważalne na najniższych piętrach budynku. Jak jednak je rozpoznać? Jakie metody umożliwią zapobiegnięcie im?
Izolacja fundamentów – czemu tak ważna?
Jak już nadmieniliśmy, nasiąkanie potrafi okazać się naprawdę groźne dla budynku. Kiedy wilgoć podniesie się do ścian, początkowym symptomem będzie łuszczenie farby, które jest problemem nie tylko wizualnym. Naprawdę szybko bowiem mury zajmują pleśni i porosty, zaś te mogą okazać się bezpośrednim niebezpieczeństwem dla zdrowia lokatorów domu. Szczególnie groźne są dla ludzi z alergiami oraz chorobami układu odpornościowego, bo u nich nierzadko owocują także zgonem. Właśnie dlatego tak istotne jest to, by fundamenty zostały właściwie zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem wody. Które techniki na to pozwalają?
Rodzaje izolacji fundamentów
Odróżniamy dwie główne techniki izolacji fundamentów – poziomą oraz w pionie. Pierwsza zabezpiecza przed podciąganiem wilgoci i uszkadzaniem ścian. Pionowa natomiast zabezpiecza budynek przed deszczem oraz wodą podziemną. W zależności od poziomu niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów jest lekka, średnia oraz ciężka – ta trzecia stosowana jest głównie na terenach, gdzie często występują podtopienia. Ważne okazuje się również to, jakie surowce są zastosowane do izolacji fundamentów, dlatego zawsze warto wybierać produkty doświadczonych producentów.