Na czym polega wykonanie izolacji pionowej i poziomej?

Każdy, kto podejmuje decyzję o budowie domu, pragnie, aby jak najdłużej jego stan był idealny. Nie jest to jednak prawdopodobne, jeżeli nie będzie wykonana prawidłowa izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja doskonale ochrania przed wilgocią na ścianach, a tym samym powoduje, że są one odporne na powstawanie plam, a w budynku nie ma zapachu wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – realizacja oraz znaczenie

Jednym z objawów nieodpowiednio wykonanej izolacji budynków są wilgotne ściany. Do tego dodać należy puchnące tynki oraz przytoczone we wstępie plamy, które na ogół pojawiają się w piwnicy oraz na parterze. Tego typu problemy niezwykle często spotykane są w tych budynkach, których fundamenty zrobiono z czerwonej cegły. I nie ma tu niewielkiego choćby znaczenia czy w grę wchodzą o budynki współczesne, czy te wybudowane bardzo dawno. By odtworzyć brakującą lub niewłaściwie zrobioną izolację poziomą, trzeba określić do jakiego pułapu powinna ona docierać, a następnie na każdym metrze bieżącym ściany wykonać mniej więcej dziesięciu nawiertów biegnących ukośnie. Następnie przygotowane wloty należy napełnić wykorzystując do tego celu odpowiedni płyn, który ma działanie uszczelniające. Jest on higroskopijny, dzięki czemu skutecznie uszczelnia fugi i powstrzymuje przepływanie wilgoci w górne obszary murów. By jednak izolacja mająca charakter poziomy okazała się skuteczna, niezbędne jest także odtworzenie izolacji pionowej. W tym celu należy najpierw usunąć tynki, które zostały zawilgocone, oczyścić mury, pogłębić fugi, a na koniec powlec całość środkiem o działaniu izolującym. Ostatnim etapem prac jest ocieplenie murów polistyrenem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją zrobić?

Wykonanie hydroizolacji nieruchomości najrozsądniej jest zlecić mającej doświadczenie firmie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wtedy można mieć pewność, że prace zostaną wykonane prawidłowo, a izolacja się sprawdzi.