Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Potrzebujesz szalunków Kraków? Zobacz tu

Szalunki, określane również deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Zazwyczaj używa się ich w przypadku wylewania ścian z betonu – wtedy są one niezbędne do tego, żeby nadać im należyty kształt i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się również w czasie stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie prześwitów na bramy, okna oraz drzwi. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i w jaki sposób mogą zdobyć je inwestorzy.

Rodzaje szalunków

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja sporządzona z desek drewnianych lub mocnych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można wykorzystać powtórnie po rozmontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednak kłopotliwa – większa część inwestorów oraz wykonawców wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do szybkiego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane z drewna, sklejki bądź metalu, a także łączyć w sobie 2 a nawet 3 surowce. Z reguły jednakże wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę łączą łączniki, belki, narożniki i głowice ze aluminiowe bądź stalowe.

Wypożyczenie szalunków – kiedy się to opłaci?

Firmy często parające się pracami budowlanymi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku ekip, które zazwyczaj świadczą inne usługi oraz inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wznieść pojedynczy obiekt. Kupno wszelkich elementów koniecznych do wykonania szalunku byłoby całkowicie nieopłacalne . Znacznie mądrzejszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]