Wykorzystanie sklejki szalunkowej w budownictwie

Więcej o sklejkach szalunkowych.

Deski szalunkowe to istotny komponent konstrukcji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wykonane z innego surowca, jednak zazwyczaj stosowana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem postawić budynki z murami wykonanego z tego materiału. Szalunki znajdują również zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają przygotowanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie chcemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Kiedyś w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały właściwych parametrów – zazwyczaj źle radziły sobie z zawilgoceniem. W związku z tym dziś stosowana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – przeważnie z brzozy, olchy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji używa się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny częstokroć wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Firmy budowlane dysponują zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z podzespołami pozwalającymi na jej łączenie. Kiedy jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż własnymi siłami, nie ma potrzeby zakupu wszystkich elementów szalunków – możemy je wypożyczyć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma oferuje też wynajem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – m.in. łączników i głowic.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]