Zalety okien skrzynkowych

Dowiedz się więcej o oknach skrzynkowych drewnianych

Okna skrzynkowe utożsamiamy w szczególności z zabytkowymi obiektami. Nierzadko zauważyć je możemy w starych gmachach, wiejskich domkach oraz dworkach. Dziś są one produkowane zwłaszcza z przeznaczeniem do założeniu w takich budynkach, bo zastosowanie tego typu okien wymagane jest przez urzędników. Należy przy tym zaznaczyć, że z uwagi na ich walory estetyczne coraz częściej montowane są także we współczesnych obiektach. Tym bardziej, iż obecne wersje są równie wydajne, co okna wyprodukowane tradycyjnymi sposobami. Jak więc wyglądają okna skrzynkowe? Z czego są produkowane?

Okna skrzynkowe – konstrukcja

Nazwa okien skrzynkowych nawiązuje do ich konstrukcji. Zbudowane są z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się pusta przestrzeń. Jest to swego typu izolacja, która zabezpiecza wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach często podzielone są na czworo części – te u góry, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane osobno i dawniej były używane do wentylowania wnętrz. Taka budowa szczególnie dobrze sprawdzi się w budynkach zbudowanych przed laty – między innymi domach ceglanych.

Okna skrzynkowe – materiały

Okna skrzynkowe, podobnie jak pozostałe typy, powinny być zrobione z odpowiedniego materiału. Dotąd najchętniej sięgano po sosnę czy dąb, ale ostatnimi czasy ich twórcy wykorzystują również gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak przykładowo meranti okazują się wszak znacznie bardziej odporne na działanie deszczu, wiatru i ekstremalnych upałów.

Nasze dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]