Gotowe układy napędowe – najważniejsze informacje o motoreduktorach

Więcej o motoreduktorach jednofazowych.

Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowane połączenie przekładni z napędem elektrycznym. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? Dowiesz się wszystkiego z niniejszego artykułu.

Motoreduktor – jak działa?

Motoreduktory pozwalają skuteczniej korzystać z elektrycznych silników jako napęd w rozmaitych funkcjach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Owszem sprawność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, więc zawsze powstaje niewielka dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową i wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne elementy jak sprzęgła lub hamulce. Głównym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane zestawy, które da się bez trudu znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb budowanej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a wręcz miesięcy, na czasochłonne wyliczenia oraz testy różnych zestawów części. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do niewielkich, średnich bądź znacznych obciążeń, jak również do krótkotrwałego albo długotrwałego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto przekładnie wielostopniowe, można otrzymać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Zastosowanie oraz typy motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka typów silników (DC, BLDC, AC oraz bocznikowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową).

Nie ma z pewnością takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności czy logistyka, dzięki motoreduktorom działają różne automaty, jak m.in linie produkcyjne, schody ruchome, wertykulatory czy wyciągi górskie. Ogromne zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz typów zastosowanych w nich przekładni i silników spowodowała, że ilość realnych zestawów, które dzisiaj oferują cenieni światowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach, lecz wręcz w milionach.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]