Historia obrączek ślubnych

Zamów obrączki Kraków na obraczki.net.pl

Dla większości ceremonia ślubu jest nad wyraz wzruszającym dniem w życiu. Sakrament ten wiąże małżonków na zawsze, a znakiem ich uczucia, zaangażowania i lojalności są obrączki.

Obrączki ślubne – nie zawsze na prawej dłoni

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, w związku z tym mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego obdarowanie żony pierścionkiem stało się częścią obrzędu ślubu. Mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną wiele wieków później, o czym jednak niewielu wie. I choć uprzednio miały miejsce sytuacje, że wkładali pierścienie na dłoń kiedy wyrywali się na wojnę, aczkolwiek obyczaj ten upowszechnił się dopiero w poprzednim stuleciu, a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, iż czeka na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w innych państwach, jak na przykład w Szwecji, w Meksyku, we Włoszech albo w Turcji, nakłada się je na lewą rękę, którędy wedle starodawnych wierzeń biegnie “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje oraz mierzy obrączki razem, niemniej jednak obyczaj podpowiada, że kobieta nie powinna za nie płacić, bo jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki ślubne współcześnie

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się delikatniejszą stylistyką. Przez wiele stuleci wykonywano je z różnych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak miedź lub mosiądz), które symbolizowały moc uczucia. Dziś do ich wykonania używa się przeważnie platyny oraz złota, które są oznaką ufności w stosunku współmałżonka. Owszem, zdobi się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najchętniej nabywane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch typów złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą też nierzadko usługę ich grawerowania. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka czy też znaczący dla młodej pary cytat.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]