mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Jak robi się topaz mistyczny?

Wspaniały wygląd oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najważniejsze cechy topazu mistycznego, który od lat szczyci się ogromnym zainteresowaniem miłośników ozdób. Mimo że na początku możnaby błędnie stwierdzić, że to inny kamień, topaz mistyczny jest naprawdę normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są rezultatem specjalnej technologii wyrobu – naturalny topaz jest w jej toku poddawany działaniu gorąca i pokrywany cienką warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie z tego względu topaz mistyczny wygląda tak niesamowicie.

Topaz mistyczny – kolory

Barwy, jakie przybiera topaz mistyczny zależą zwłaszcza od kruszcu, z jakim jest połączony. Szczególnie często widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, że topaz ma fioletowy kolor, błękitny zaś jest wynikiem rozgrzania kamienia bez jakichkolwiek domieszek. Najlepsze skutki przynosi stosowanie białego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Brazylii czy na Syberii.

Ozdoby z topazem mistycznym

Jak już wspomnieliśmy, wspaniałe zalety topazu mistycznego są wysoko doceniane przez złotników. Często używają go zatem do produkcji wisiorków, kolczyków czy broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie jedynie do wieczorowych kreacji – doskonale prezentuje się również w pracy. Istotna okazuje się również mnogość kolorów, sprawiająca, że łatwiej możemy wybrać biżuterię do danego stroju.