Pierścionek zaręczynowy – jaki wybrać? Tradycje i współczesne trendy

Jeśli szukasz pierścionków zaręczynowych Kraków, koniecznie wejdź na obraczki.net.pl/17-pierscionki-zareczynowe

Gdy znajdziesz kobietę, z którą zechcesz spędzić całe życie, prędzej czy później podejmiesz decyzję o ślubie. Przedtem jednakże ma miejsce ta długo wyczekiwana przez wiele kobiet chwila – oświadczyny, na które powinieneś przygotować pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – symbol nieskończoności

Podarowanie kobiecie pierścionka to niezwykle stary obyczaj, sięgający prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają formę koła, które symbolizuje nieskończoność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, nazywanym notabene “palcem obrączkowym”, co wypływa z poglądu, że od owego palca biegnie “vena amoris”, a więc żyła wiodąca prosto do serca. Ogólnie przypuszcza się, iż tradycję wręczania pierścionków zaręczynowych do Europy przywieźli Grecy. Z początku sporządzano je ze skóry, z łodyg tataraku, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich wyrobu metali, w głównej mierze żelaza. Drogocennymi pierścieniami ze srebra czy złota obdarowywano tylko wówczas, gdy mężczyźni pragnęli zademonstrować swoje pełne zaufanie do wybranki. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy z drogimi kamieniami, platyną i złotem, aczkolwiek materiały te tak naprawdę szeroko stosuje się do ich wytwarzania zaledwie od paru wieków, natomiast znamienny wzrost ich uznania daje się spostrzec w XX w.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich wartość ma znaczenie?

Oczywiście pożądana biżuteria na oświadczyny to pierścionek z platyny ze sporym diamentem, jednak potencjał swobodnego dobierania rozmaitych kamieni oraz metali jest olbrzymi. Nie licząc diamentów stosuje się rubin, tanzanit czy szmaragd. Część osób wybiera mniej wartościowe metale, jak stal damasceńską, srebro, tytan, jak również drewno, jednakże nadal na rynku przeważają pierścionki wytworzone z platyny i różnych typów złota (różowego, żółtego i białego).
Ile powinniśmy wydać na pierścionek zaręczynowy? Niedawno popularne było opinia, iż mężczyzna ma obowiązek zapłacić na niego przynajmniej dwukrotność swojej wypłaty. Koszt zakupu zależny jest od wielu czynników: liczby karatów, wykorzystanego kamienia, wzoru czy materiału, toteż każdy odszuka śliczny, nietuzinkowy pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Pamiętajmy jednakże, iż pierścionek zaręczynowy jest w pierwszej kolejności wyrazem zaangażowania i uczucia, wobec tego jego koszt ma drugoplanowe znaczenie. Istotne jest to, czy będzie się podobał naszej narzeczonej.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]