Odnajdywanie zapomnianych przodków – tworzenie drzew genealogicznych

Wiedza o dziejów rodziny potrzebna jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach budowana jest świadomość własnego Ja. Większości z nas w zupełności wystarczy wiedza o rodzinie , która przekazywana jest przez rodziców i dziadków. Ale są jednak i tacy, dla których to nie wystarczy. W ich przypadku utworzenie drzewa genealogicznego jest świetnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli żmudna praca wymagająca cierpliwości

Opracowanie drzewa genealogicznego rodu – zwłaszcza takiego , które sięga kilka pokoleń wstecz – naprawdę nie jest proste. Odnajdywanie dat czy miejsc urodzenia się oraz śmierci poszczególnych członków rodziny pochłania naprawdę wiele pracy. Informacje wyszukać można w zapomnianych archiwach miejskich oraz kartotekach parafialnych. Na ogół można korzystać z nich całkowicie za darmo. Znajdują się jednak i takie miejsca, gdzie należy wnieść nieraz naprawdę wysoką opłatę. Koszt opracowania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które ma ujmować. Warto pamiętać, że cena poszukiwań może także wzrosnąć wraz z koniecznością odbywania podróży do następnych parafii lub urzędów miejskich położonych w różnych regionach kraju. Rzadko bowiem rodzina od początku swojego istnienia mieszka w tym samym miejscu.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu powinno się je opracować?

We wstępie wspomnieliśmy, że wiedza dotycząca swoich przodków jest potrzebna do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się elementem niewielkiej wspólnoty, jaką jest rodzina. Sprawia to jednocześnie, iż nie czujemy się samotni we współczesnym świecie. To dlatego obecnie naprawdę dużo Polaków podejmuje decyzję o zleceniu utworzenia drzewa genealogicznego.