Optymalizacja dla urządzeń mobilnych? To naprawdę działa!

Powszechne używanie urządzeń takich jak smartfony czy tablety sprawia, że twórcy stron internetowych chętniej tworzą ich mobilne wersje. Jest to niezwykle ważne z uwagi na zwiększony ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Zasada jest jedna: jeśli chcesz mieć większą liczbę użytkowników musisz stworzyć im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Dlatego właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Najważniejsze zasady optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Są czynniki, na które musimy zwrócić uwagę, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, która wpływa na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się we właściwy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Należy także zapewnić szybkie wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym podstawowym, ale bardzo znaczącym elementem, jest przejrzystość. Projektując stronę z myślą o urządzeniach przenośnych powinniśmy zadbać o odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest też korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Niech nasz portal wyświetla wiadomości o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – użyj Responsive Web Design

Zastosowanie tych zasad na pewno przełoży się na zwiększenie ruchu na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na kilka sposobów. Możemy zastosować na swojej stronie zasady RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie zalecane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń przenośnych. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga zastosowania innego adresu URL. Jeśli nasza strona postawiona jest np. na WordPressie, możemy po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki, które sprawią, że strona będzie we właściwy sposób otwierała się także na urządzeniach mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w dzisiejszych czasach obowiązek każdego webmastera.