Odkładanie środków pieniężnych na koncie bankowym lub zakładanie lokat nie jest dziś tak dochodowe jak jeszcze kilka lat temu. Niezbyt wysokie oprocentowanie oferowane przez instytucje bankowe, ale również i powszechniejsze zrozumienie, że nie zainwestowany kapitał nie zarabia spowodowały, że szukamy rozwiązań, które umożliwią naszym oszczędnościom dawać w przyszłości poboczny dochód. Obok kupowania udziałów funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych i akcji, coraz większym popytem cieszą się metale inwestycyjne, a głównie – sztabki złota.
Sztabka złota to inwestycja na kilka lat
Na początku należy dobitnie zaznaczyć, iż inwestycja pieniędzy w sztabki złota to inwestycja na kilka lat. Złoto zwykle nie ulega mniejszym i większym kryzysom obserwowanym w gospodarce, a wręcz niepewność polityczna i ekonomiczna często podwyższa jego cenę. Naturalnie, można spostrzec wahania w jego wartości, jednakże studiując jej historyczny wykres łatwo daje się zauważyć, że z biegiem czasu ona wzrasta. Czemu się tak dzieje? Od kilkuset lat ilość tego metalu szlachetnego w aktywnym obiegu pozostaje niemalże bez zmian. Kiedyś był on środkiem płatniczym, dzisiaj jest szeroko wykorzystywany w elektronice,medycynie czy przemyśle, a także – wciąż na potężną skalę – w złotnictwie i sztuce. Mimo, że wydobycie złota wciąż trwa i teoretycznie powinno go przybywać, recykling tego metalu użytego np. przy produkcji sprzętu elektronicznego (jak kable USB albo telefony komórkowe) jest częstokroć nieopłacalny, dlatego zapotrzebowanie na złoto pozostaje na wysokim poziomie i oczekuje się, że przez kolejne dziesięciolecia trend ten nie powinien ulec zmianie.
Pojedyncze sztabki złota lub combibary – co kupić?
Słuchając o lokacie środków w złoto w sztabkach większość osób momentalnie oszacuje, że to nie dla nich, z uwagi na ogromny koszt. Jednakże złote sztabki są wytwarzane w różnych rozmiarach, toteż właściwie każdy może pozwolić sobie na lokatę jakiejś części oszczędności w ten kruszec. Złoto można kupić już w sztabkach o wadze 10 g, 2,5 g, a nawet 1 g. Te drobne sztabki są też perfekcyjne jako prezent. Zasobniejsi inwestorzy, mający większe środki finansowe raczej nabywają cięższe sztabki złota o wadze 50 g, 250 g, a nawet 1000 g. Wypada jednakże wiedzieć o dwóch kwestiach. Po pierwsze, nie da się pociąć odlanej sztabki przy przyszłej odsprzedaży. Po drugie, inwestując w cięższą sztabkę kupujemy złoto znacznie taniej. Wobec tego należy nabywać złoto w sztabkach o przeróżnym ciężarze bądź zdecydować się na kupno tzw. combibarów, które są od razu rozparcelowane na mniejsze kawałki o wadze 1 g.
Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]