Jakie firmy mogą skorzystać z faktoringu?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych aktualnie usług bankowych. Jest skierowany zwłaszcza do firm, które wykorzystują odroczone czasy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie kontrahentów do bezzwłocznego spłacenia zobowiązań. Poza tym jest to również doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw poszukujących kolejnych sposobów pokrycia kosztów związanych z ich działalnością. Na czym więc polega faktoring? Dlaczego okazuje się tak efektywny? O czym muszą pamiętać firmy, które zdecydują się na ten sposób finansowania? W jaki sposób uniknąć możliwych problemów wiążących się z faktoringiem?

Na czym opiera się faktoring?

Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest przede wszystkim z wykupieniem należności przedsiębiorstwa przez bank. W istocie okazuje się on fuzją rozmaitych typów usług, a cesja długów jest jedynie jego częścią. Opiera się on na cesji należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) wykupuje należności od faktoranta, a więc przedsiębiorstwa. Oprócz tego zobowiązuje się zapewnić mu także inne usługi, takie jak pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych należności, prowadzenie rachunków oraz doradztwo finansowe. Na kształt umów dotyczących faktoringu w Polsce wpływają przepisy prawa cywilnego, a także prawa spółek handlowych.

Doradca podpowie, który faktoring będzie najlepszy

Propozycje kolejnych banków świadczących faktoring są niekiedy naprawdę zróżnicowane. Aby ustrzec się pomyłek, których skutkiem mogą być poważne problemy, należy dobrze przemyśleć każdą z nich. Potrzebne okażą się wówczas odpowiednie umiejętności, których często zwyczajnie nie mamy. Dlatego znalezienie oferty dobrze skonsultować z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, jak wybrać bank, który zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to wprawdzie dodatkowy wydatek, jednak może okazać się, iż dzięki niemu ustrzeżemy się strat.