Kilka informacji o franku szwajcarskim i gdzie znaleźć jego aktualny kurs?

Dowiedz się więcej o kursie franka szwajcarskiego.

O franku większość Polaków wie mało, zasadniczo tylko tyle, że to waluta, w której dziesiątki tysięcy rodzin zaciągnęło kilka lat wstecz kredyty hipoteczne, które dziś spłacają z problemami. Tymczasem historia tej waluty jest dość interesująca.

Frank szwajcarski – uznawany za jedną z kluczowych walut we współczesnym świecie

Naturalnie, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, jednakże jest to także obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak dolar, jen i euro, frank szwajcarski jest zaliczany do najważniejszych walut w dzisiejszym świecie. Niemniej jednak nie była to pierwotna waluta, która pojawiła się w obiegu na obszarze historycznej Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się dopiero w połowie XIX wieku i zastąpił mnogie miejscowe waluty, które wcześniej używano w poszczególnych kantonach. Przez minione dekady swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niesłychaną stabilnością, wychodząc obronną ręką między innymi z destabilizacji w latach kryzysów ekonomicznych i politycznych, jakie miały miejsce w XX i XXI wieku. Co ciekawe, frank szwajcarski nazywany jest jedną z najładniejszych walut na świecie. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych charakteryzują się cudowną kolorystyką oraz niecodzienną wertykalną orientacją. Na frankach przedstawiono osobistości z obszaru sztuki (przykładowo Le Corbusiera, Sophie Taeuber-Arp czy Charlesa-Ferdinanda Ramuza), a nie jak przeważnie bywa – twarze królów, ministrów bądź wojskowych. Z kolei tematem nowej, dziewiątej serii banknotów są nauka, przyroda i kula ziemska.

Gdzie sprawdzić kurs franka szwajcarskiego?

Frank szwajcarski nieustająco cieszy się znacznym popytem wśród inwestorów, jednakże jego kurs monitorują również z uwagą osoby z niespłaconymi długami w tej walucie. By znaleźć aktualny kurs franka szwajcarskiego, zalecamy wchodzić na stronę kantorów internetowych, gdzie kurs franka aktualizowany jest w co kilka sekund. Tu można również przeanalizować wahania ceny waluty w wybranym przedziale czasu. To opcja użyteczna dla frankowiczów czekających na najlepszy moment, by zlecić wymianę złotówek na franki przed uregulowaniem kolejnej raty pożyczki, jak również dla inwestorów planujących swoje następne działania.

Nasze dane kontaktowe:
Platforma wymiany walut Kantor.pl
SUPER GRUPA PL Sp. z o.o.
ul. Trakt Św. Wojciecha 149
80-017 Gdańsk

Tel.: +48 22 364 5 364
E-mail: [email protected]