Kilka informacji o systemie bankowy SWIFT

Zobacz więcej informacji o systemie rozliczeń SWIFT na https://tinyurl.com/ya4xvqv8.

Mimo, że de facto codziennie korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji jako reakcja świata na konflikt na Ukrainie. Ale system SWIFT istnieje już od lat 70-tych ubiegłego wieku i jest jednym z fundamentów sprawnego funkcjonowania międzynarodowego rynku finansów.

Co jest najważniejszym atutem systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tego skrótu używa się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie o wiele bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, lecz nie jedyny używany obecnie system tego rodzaju. Nie licząc np. w Polsce korzysta się także z systemów: SEPA, Elixir oraz SORBNET.Na świecie wdrożone są również różne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na terenie jednego kraju.

Czym więc wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem nieomal wszystkie kraje na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekracza już 10 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy oraz sporo pozostałych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się również przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie ekspresowo znaleźć taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku znanych banków, obecnych w Polsce.

– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]