Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., jednak finalnie biznesmenom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.
Faktury ustrukturyzowane – nigdy więcej niepoprawnego przeniesienia informacji z faktur!
Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które mają ściśle sformułowaną strukturę informacji opisanych z zastosowaniem znaczników XML. Takie kodowanie zasadniczo mało co mówi człowiekowi, który nie wie jak go odczytać, z kolei dla dostosowanego programu do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego typu jest doskonale klarowny. Fakt, iż faktury mają jednolity format sprawia, że obojętnie które aplikacje księgowe wykorzystują kontrahenci transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to znamienny postęp zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd raz za razem spotykały się z przypadkami błędnego odczytywania w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF lub fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkowicie wykluczają możliwość pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez człowieka, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.
Krajowy System Faktur – dokładniejsza kontrola systemu podatkowego
Wszyscy właściciele firm z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić oraz odebrać faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw m.in. wcześniej odbiorą zwrot VAT, są zwolnieni z obowiązku przekazywania pliku JPK_FA, a także zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mają pewność, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (KSeF przetrzymuje informacje o nich przez dekadę). Z kolei Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które pozwala na bardziej wnikliwą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku od towarów i usług, akcyzowego i dochodowego. Watro podkreślić, że obowiązek stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania komercyjnego oprogramowania księgowego, ale musi ono zostać zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]