złote monety bulionowe, złoto bulionowe

Złote monety bulionowe a monety kolekcjonerskie – co kupić?

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mogą skorzystać z mnóstwa różnych metod: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm działających na rynku kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną metodą jest zakup złota inwestycyjnego, które oferowane jest nie tylko w formie sztabek, lecz także monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są popularne w nawet odległych zakątkach globu

Monety ze złota kojarzymy zwykle z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, nazywane też lokacyjnymi, czy to ze złota czy z innych metali szlachetnych, odróżniają się od nich w wielu aspektach. Co najważniejsze monety bulionowe są emitowane w celu inwestowania w nie kapitału, w związku z tym ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a poniekąd regulowany przez zapotrzebowanie rynku. Złotych monet bulionowych nie są emituje się w kolekcjach tematycznych lub w nawiązaniu do pamiętnych rocznic, toteż ich wygląd niezmiernie rzadko podlega „odświeżeniu”. Z reguły złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę różnią się od siebie wyłącznie datą emisji. Trzeba wspomnieć, iż wiele monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada swojego nominału podanego w walucie, a ich bieżącą wartość determinuje waga i próba wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Zaletą monet bulionowych jest to, iż są znane w każdym zakątku globu, więc ich ewentualna odsprzedaż jest w mniejszym stopniu obarczona ryzykiem straty aniżeli regionalnych monet kolekcjonerskich.

Rodzaje złotych monet bulionowych

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji, jakkolwiek mennice biją też monety o nominale 1/2 czy 1/10 uncji złota. Trzeba wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są najczęściej ze złota najwyższej próby, a więc .9999, ale np. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki bite są 22 karatowego złota. Gdy monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu wzmocnienie monety i – co za tym idzie – zmniejszenie możliwości jej uszkodzenia. Takie monety z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są opisane informuje o wadze czystego kruszcu, z którego zostały wybite.

W ofercie krajowych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, czyli wymienione powyżej Krugerrandy, kanadyjski Liść Klonowy czy chińską Pandę.

Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]