Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Potrzebujesz zlecić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała? Skieruj się tutaj

Na sytuację na szosach w szczególnej mierze wpływają kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich samochody. Szczególnie istotne jest to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji ważne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji zgodnie z przepisami powinni w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat kilka zdań. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – powinni wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w skrajnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na specjalnych maszynach, podczas których sprawdzana jest podzielność koncentracji, percepcja prędkości, umiejętność szybkiego reagowania i dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, iż nie dla każdego ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]