Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Niektóre schorzenia dziąseł i zębów nie mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy te sposoby leczenia okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla większości pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna dysponuje środkami i technologiami, które powodują, że nawet wyjątkowo trudne zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje zdarzają się sporadycznie.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez dentystę chirurga należą usunięcie fragmentów zębów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – głównie na skutek postępującej próchnicy lub często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu odbudowę różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg dentystyczny zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. Teraz jednak dostępne są środki, zupełnie eliminujące przykre doznania. Ponadto pacjenci, którzy panicznie boją się fotela stomatologicznego, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie pełnej narkozy.