Jakie usługi świadczy prywatny detektyw?

Usługi detektywów są coraz popularniejsze. Decydujemy się na na ich wynajęcie nie tylko w wypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi bywają przydatne również dla pracodawców – umożliwiają np. zweryfikowanie czy pracownik będący na L-4 faktycznie nie jest w stanie pracować albo czy informacje zawarte przez niego w podaniu o pracę są zgodne z prawdą. Warto więc powiedzieć kilka słów na temat tego, jakie kwalifikacje powinien posiadać prywatny detektyw i w rozwiązaniu których problemów może być pomocny.

Detektyw – wymagania

Nie każdy może pracować jako prywatny detektyw. Aby legalnie wykonywać ten zawód, należy dysponować odpowiednią licencją, którą otrzymuje się po zaliczeniu państwowego egzaminu. Miejmy jednak na uwadze, iż osoby podchodzące do testu muszą też spełnić uprzednio wskazane wymagania. Najważniejsze z nich to posiadanie co najmniej średniego wykształcenia, obywatelstwa któregoś z krajów wchodzących w skład UE i świadectwa o nieposzlakowanej opinii uzyskanego od komendanta miejskiego lub powiatowego Policji. Wymogiem jest również niekaralność, a odnośnie byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co ważne, osoby starające się o licencję prywatnego detektywa muszą mieć ukończone 21 lat.

W jakich przypadkach szukać pomocy detektywa?

Większość zleceń, które realizują detektywi dotyczy różnego typu spraw rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zgłosić się m.in. jeśli podejrzewamy, że nasz małżonek nie jest wierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic dziecka odpowiednio sprawuje nad nim opiekę. Detektyw pomoże nam także ustalić faktyczną wysokość dochodów byłego małżonka, co okaże się bardzo przydatne w przypadku spraw mających ustalić wysokość zasądzonych alimentów.