Malware i wirus na stronie internetowej – o usuwaniu infekcji WP

Poznaj więcej szczegółów o usuwaniu infekcji WP.

WordPress okazał się w ostatnich latach tak modnym CMS-em, iż ilość stron i sklepówinternetowych tworzonych z jego zastosowaniem liczy się w tym momencie w setkach milionów. Częstotliwość stosowania tego systemu zarządzania treścią sprawia, że strony postawione na WordPressie są popularnym celem ataków hakerskich. W sytuacji zainfekowania strony, konieczne będzie czyszczenie zawirusowanego WordPressa.

Komu zlecić czyszczenie WordPressa po atakach cyberprzestępców?

Logowanie na witrynę jest zablokowane? Teksty zmieniły się bez Twojej wiedzy? Na witrynie znalazłeś przekierowania do nieznanych Ci adresów? A może witryna wysyła spam? To jedynie kilka z możliwych objawów wskazujących na zainfekowaną witrynę. W takiej sytuacji niezbędne jest szybka reakcja w celu zlikwidowania przyczyn infekcji, a następnie przywrócenia strony internetowej do właściwego funkcjonowania. Usuwanie wirusów z WordPressa przeważnie przekracza umiejętności ludzi, którzy na co dzień parają się tylko tworzeniem stron i sklepów internetowych na tym systemie zarządzania treścią, dlatego czyszczenie WordPressa ze złośliwych wtyczek bądź po atakach hakerskich należy powierzyć specom od tego rodzaju działań.

Jak przebiega usuwanie malware WordPress?

Specjaliści zajmujący się czyszczeniem infekcji ze stron opartych na WordPressie w obrębie swoich operacji naprawczych wykonują drobiazgowe sprawdzenie baz danych i plików strony. Analizują pliki htaccess oraz wp-config, a także kod wykorzystanych na stronie wtyczek i motywów. W procesie czyszczenia zawirusowanego WordPressa dodawane są na stronie konieczne zabezpieczenia, które zmniejszą ryzyko dalszych ataków. Jeżeli trwające dłuższy czas zawirusowanie było powodem dodania strony do listy wykluczeń (między innymi w programach antywirusowych), po usunięciu malware z WordPressa specjaliści podejmują też wymagane czynności w celu skreślenia jej z takich rejestrów. Usunięcie wszystkich efektów zainfekowania nie daje pewności, iż taki kazus nie przydarzy się za jakiś czas, dlatego kluczowe jest cykliczne uaktualnianie CMS-a i stosowanych na stronie www wtyczek.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]