Okna zabytkowe – niepowtarzalna stolarka

Dalsze informacje o oknach zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj wyglądają znacznie korzystniej niż te produkowane obecnie i są niewątpliwą dekoracją obiektów. Względy wizualne to rzecz jasna ich nie ostatnia mocna strona, zaś na ich wartość w dużej mierze rzutuje także metryka. Tak jak pozostałe przedmioty zabytkowe, także okna powinny być konserwowane według przepisów – ich remontu nie możemy przeprowadzić samodzielnie z wykorzystaniem dostępnych w sklepach surowców. Czym jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo przeprowadzić takie prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zwykle mają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są też otwierane od góry, co powoduje, że potrzebne okazują się lufciki, dzięki którym można wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – surowca, który wykazuje wiele atutów, jednak wymaga regularnej konserwacji, a poza tym łatwo go zepsuć. Dlatego tak istotne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak znaleźć fachowca?

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, a ta wymaga wysokich kwalifikacji – ten typ okna charakteryzuje się wszak zastosowaniem różnych, obecnie już rzadko widywanych, sposobów. W związku z tym, nawet najlepsi stolarze nie powinni remontować okien zabytkowych, jeśli nie mają uprawnień zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez konserwatora zabytków – w przeciwnym razie mogą otrzymać duże kary.

Nasze dane kontaktowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]