Biopsja fuzyjna prostaty – co warto wiedzieć o zabiegu?

Więcej na temat biopsji prostaty w Krakowie na www.scmkrakow.pl.

Stercz, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina rozmiarem i formą kasztan. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym transportowana jest sperma. Kłopoty z prostatą zaczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, z tej przyczyny tak kluczowe jest jej regularne badanie. Pomaga to zdiagnozować zapalenie lub przerost tego gruczołu, jak również wcześnie zauważyć groźne zmiany nowotworowe. Warto podkreślić, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie wolno bagatelizować ryzyka jego prawdopodobnego rozwoju.

Kłopoty z erekcją i mikcją – niepokojące symptomy

Mężczyźni po 45 roku życia powinni cyklicznie odwiedzać urologa, szczególnie jeżeli spostrzegli niepokojące symptomy związane z oddawaniem moczu, takie jak trudności ze wzwodem oraz wytryskiem, wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, problemy w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego przerywany strumień. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog zaleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza ogromne niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu. Żeby natomiast mieć bezsporną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja gruczołu krokowego – przeciwwskazania i przebieg

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji prostaty, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która dzięki użyciu jednocześnie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się tylko obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem, który przeważnie trwa około pół godziny. Dodatkowo pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, dlatego cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna odbywa się w znieczuleniu miejscowym, stąd pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona właściwie bezbolesna. Uzyskane wycinki prostaty są następnie sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. alergia na niektóre leki, niska krzepliwość krwi czy wszczepione zastawki serca. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasze dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]