leczenie stożka rogówki, cross linking kraków

Leczenie stożka rogówki – popraw jakość swojego widzenia

Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to przypadłość, która niesłychanie ogranicza normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia, a jednocześnie może być powodem kolejnych schorzeń oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych eksperci potrafią na szczęście poradzić sobie z tym problemem. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki w wielu przypadkach współistnieje z innymi schorzeniami oczu

Rogówka to przezroczysty element oka, który mocno skupia promienie świetlne. Leży przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jednak posiada wiele receptorów bólowych. Mniej więcej w drugiej i trzeciej dekadzie życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu i ścieńczeniu w środkowej części. Jest to skutkiem osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – robi się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność i miopię, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie światła. Chorzy skarżą się też na pieczenie oczu, niekiedy występuje także podwójne widzenie. Keratoconus nieraz współistnieje z innymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Szczęśliwie obecnie osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. We wczesnej fazie dolegliwość jest korygowana z użyciem soczewek kontaktowych albo okularów, po pewnym czasie jednak konieczne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – metody cross linking i wszczepienia pierścieni śródrogówkowych

Korekta stożka rogówki może być wykonywana za pomocą różnorodnych procedur medycznych. Obecnie najbardziej efektywną metodą na poprawę ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli metodę Topoguided. Znakomite efekty zapewniają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia korygowanie niezborności czy też miopii za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po jakimś czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie usuwa wadę wzroku.

Nasze dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]