Podstawowe wiadomości o urologii

Urologia w Krakowie - poszerz swoje wiadomości!

Konsultacja z urologiem powoduje u wielu pacjentów zakłopotanie. Choroby, jakimi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezmiernie intymne, co skutkuje tym, iż osoby, które spostrzegły u siebie pewne przejawy choroby, często wahają się przez wiele tygodni zanim zdecydują się na badanie u specjalisty. Tymczasem może to rodzić groźne konsekwencje dla układu moczowo-płciowego.

Nie lekceważ tych objawów! Zobacz, kiedy trzeba umówić się do urologa

Zadaniem urologii jest identyfikacja oraz leczenie diagnostyką oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu są odpowiedzialne m.in. za produkcję hormonów czy wydalanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu białek. Na schorzenia układu moczowego może wskazywać masa różnych objawów, które nagminnie są lekceważone przez chorych z nadzieją, że same ustąpią. Na które zatem symptomy powinno się zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym udaniem się na wizytę do urologa? Będą to w szczególności wszelkie zmiany związane z moczem, czyli obecność w nim ropy lub krwi, jego spienienie czy ciemne zabarwienie, ale także przerywany strumień moczu, ból albo pieczenie przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu czy wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy są również mniej ewidentne, np. nadciśnienie tętnicze, opuchnięcie stóp i ból pleców lub podbrzusza. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, tym samym panowie winni umówić się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z wywołaniem erekcji, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w nasieniu) czy gdy zauważą jakiekolwiek zmiany na jądrach albo prąciu. Warto przy okazji zauważyć, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania gruczołu sterczowego.

Leczenie stulejki, wazektomia i złożone zabiegi – codzienność pracy urologa – leczenie torbieli nerek, cystoskopia i złożone zabiegi

Pacjenci zwykle zgłaszają się do gabinetu urologa w celu otrzymania porady dotyczącej wazektomii, wykonania biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego organu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego) oraz leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra bądź stulejki. Urolodzy każdego dnia przeprowadzają też sporo skomplikowanych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego, nefrektomia (czyli usunięcie nerki) i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Nasze dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]