Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym tematem. Obecnie jednak, stosując odpowiednie sprzęty i – co najważniejsze – efektywne leki znieczulające, lekarze mogą zagwarantować pacjentom, iż zabiegi okażą się całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne za każdym razem, jeśli rozwinie się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich narzędzi, dzięki czemu stomatolog jest w stanie dotrzeć do najgłębiej położonych partii zęba. Warto jednak wiedzieć, że w leczeniu kanałowym używa się także innych, często bardzo złożonych technicznie narzędzi. Których?
Leczenie kanałowe – sprzęt
Oprócz sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo istotne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do monitora przed oczami stomatologa, ograniczając prawie do zera ryzyko wszelkiego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne będzie także mierzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie sporej dokładności umożliwiają specjalistyczne urządzenia cyfrowe – endometry. Poza tym stomatolodzy wykorzystują także odpowiednie narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane przyspieszenie zabiegu i polepszenie komfortu pacjenta.
Leczenie kanałowe a fundusz zdrowia
Decydując się na leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, że nie zawsze będzie ono fundowane przez fundusz zdrowia. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest osobom niepełnoletnim. Pozostali nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie zaś pełnopłatne. Jeśli będzie ono niezbędne, dobrze udać się do lekarza posługującego się odpowiednimi narzędziami i wcześniej dowiedzieć się, co o jego usługach dotychczasowi pacjenci mówią w internecie.