Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy – inaczej niż sugeruje nazwa – jest cukrem, który obecny jest we wszystkich tkankach żywych organizmów, np. w mazi stawowej. Niemniej jednak najwięcej można go spotkać w tkance skórnej. Pobudza on produkcję kolagenu, a przy tym ma również zdolność wiązania znacznych ilości wody, i to właśnie między innymi za jego sprawą skóra jest elastyczna. Wraz z biegiem lat zgęszczenie kwasu hialuronowego pomału się obniża, przez co skóra wiotczeje. Tak powstają zmarszczki, stanowiące bezpośredni skutek nieuchronnego procesu starzenia się organizmu.

Jak wykorzystywany jest w medycynie kwas hialuronowy?

Chociaż wstrzykiwanie kwasu hialuronowego kojarzy się głównie z zabiegami medycyny estetycznej, ten organiczny związek chemiczny używany jest w znacznie większym zakresie. Wykorzystuje się go między innymi w ortopedii do leczenia różnego typu zwyrodnieniowych chorób stawów czy w okulistyce do wytwarzania kropli do oczu. W medycynie estetycznej natomiast kwas hialuronowy stosuje się w zabiegach mających na celu wygładzenie zmarszczek, uniesienie brwi, spłycenie tzw. linii marionetki, modelowanie okolic ust, podbródka i brody, usunięcie cieni pod oczami czy wyeliminowanie opadających policzków. Nie licząc zabiegów na twarz, kwas hialuronowy stosuje się również na dłonie oraz na włosy (wzmacnianie cebulek włosów).

Czy wstrzykiwanie kwasu hialuronowego daje stałe skutki?

Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, toteż potencjalne reakcje alergiczne lub podrażnienia po zabiegu zdarzają się z rzadka, ale nie są wykluczone. Przed zabiegiem specjalista odbywa z pacjentem konsultację, w trakcie której ustala, czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takich jak przykładowo ciąża, choroby autoimmunologiczne, infekcje skóry lub trądzik, jak również ewentualna alergia na ten biopolimer.

Ostrzykiwania kwasem hialuronowym odbywa się z użyciem miękkiej kaniuli, która dzięki obłemu zakończeniu nie rani tkanek jak tradycyjna igła. W zależności od powierzchni ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od 0,5 do 1,5 godziny. Po ostrzykiwaniu kwasem na skórze może być widoczny obrzęk, który zanika po dwóchczasem trzech dniach. Warto podkreślić, iż efekty, jakie przynoszą zastrzyki kwasem hialuronowym nie są na stałe, gdyż związek ten jest stopniowo metabolizowany przez organizm.