Co oznaczają symbole na butach ochronnych?

Sprawdź, gdzie kupić buty ochronne.

Możnaby mieć wrażenie, że w czasie wykonywania pracy na budowie, na linii produkcyjnej lub w zakładzie produkującej żywność, najistotniejsza jest ochrona rąk – w końcu to one są najbardziej narażone na skaleczenia, dlatego że są nadrzędnym narzędziem pracy. Niemniej jednak równie ochrona stóp, toteż w licznych sektorach przemysłu obligatoryjne jest kupno pracownikom właściwego obuwia ochronnego.

Buty ochronne dobierz po zidentyfikowaniu wszelkich potencjalnych ryzykownych czynników

Charakter przeróżnych zawodów powoduje, że jednostki, które się się ich podjęły, nierzadko wystawione są na poważne rany stóp i nóg. Groźne wypadki mają miejsce nawet w fabrykach, w których otoczenie pełnienia pracy jest bardzo bezpieczne, toteż nie wypada bagatelizować obowiązku stosownego zabezpieczenia pracowników. W zależności od swoich specyficznych parametrów obuwie ochronne może osłaniać przed czynnikami mechanicznymi, biologicznymi, chemicznymi, termicznymi albo atmosferycznymi. W sprzedaży dostępne jest też obuwie ochronne elektrostatyczne, antystatyczne i chroniące przed możliwym porażeniem prądem elektrycznym. Tak samo buty robocze, jak i ochronne, by otrzymać swoją nazwę, powinny być zgodne z określonymi atestami oraz normami. Określając kategoria butów ochronnych, które będą nieodzowne do bezpiecznego wykonywania działań na konkretnym stanowisku, zatrudniający musi w pierwszej kolejności wskazać nie tylko te już występujące, ale również wszelkie możliwe zagrożenia z nim związane, a w następnej kolejności zakupić obuwie, które zredukuje prawdopodobieństwo ciężkiego uszkodzenia stopy w każdym z tych przypadków.

O czym informują litery znajdujace się na poszczególnych rodzajach obuwia ochronnego?

Buty ochronne dzielą się na 3 nadrzędne kategorie:
1. obuwie bezpieczne (symbol “S”, zgodne z normą PN-EN ISO 20345, są to buty z podnoskiem, które dobrze chronią palce stopy nawet przed ciosem z siłą 200 J);
2. obuwie ochronne (symbol “P”, spełniające normę PN-EN ISO 20346, czyli buty z podnoskiem zabezpieczające palce stopy przed ciosem z siłą do 100 J);
3. obuwie zawodowe (znakowane symbolem “O”, spełniające normę PN-EN ISO 20347, są to buty bez podnoska, które zabezpieczają stopę w stopniu umiarkowanym);.

Jakie inne symbole znajdziemy na obuwiu ochronnym oraz o czym one świadczą? Przykładowo:
– litery CH – to osłona przed chemikaliami;
– litery SRC – oznaczają ochronę przed poślizgiem na nawierzchni ceramicznej, a także stalowej;
– litera AN – to informacja, iż buty osłaniają też kostkę;
– litery WR – to osłona przed wodą
a to tylko kilka z nich.

W ofercie Global Food Hygiene, który jest polskim wytwórcą butów ochronnych, dostępne jest obuwie zawodowe oraz bezpieczne zarówno zabezpieczające samą stopę (m.in. wygodne klapki z pianki, umożliwiające prawidłowy przepływ powietrza, czy niskie i wysokie trzewiki w opcji z i bez podnoska kompozytowego), jak i kalosze z gumy, z pianki oraz z PCV, chroniące kończynę dolną aż do kolana.

Nasze dane kontaktowe:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]