Co to jest mesz dla koni i z czego się go przygotowuje?

Chcesz kupić mesz? Sprawdź horse-trade.pl.

Mesz to karma o wysokiej zawartości odżywczej, która może być dawana wszystkim koniom bez względu na ich ogólny tryb życia i poziom aktywności. Co ważne, mesz jest łatwo przyswajalny i dostarcza ustrojowi zwierzęcia substancje, których zadaniem jest m.in wzmocnienie układu trawiennego, a także regulacja procesu trawienia.

Mesz dla koni – produkty znajdziesz w marketach bez problemu

Preparacja meszu dla konia samemu jest zadaniem raczej czasochłonnym, lecz nie jest to nadmiernie trudne, a składniki do jego wykonania są dostaniemy bez problemu praktycznie wszędzie. Podstawą każdego meszu dla koni są otręby pszenne, owies oraz siemię lniane. Nieraz w przepisach na mesz wymienia się sól, ale lepiej dostarczyć ja koniu w jako lizawkę, która da mu większą satysfakcję. Prócz powyższych składników mesz można wzbogacić o liczne frykasy uwielbiane przez konie, jak cząstki jabłek, szałwia, koper, pokrzywa lub kminek. W sieci można odszukać multum różnych przepisów na mesz dla koni, od bardzo prostych do takich z ogromnym wykazem komponentów. Warto sprawdzić kilka z nich, aby przekonać się, który ostatecznie spodoba się naszemu zwierzęciu.

Gotowe mieszanki meszu można zakupić w sklepach z produktami dla koni

Należy wspomnieć, iż rekomenduje się podawać mesz zdrowym zwierzętom dwa razy na tydzień, a koniom chorym na kolki, wrzody lub pozostałe schorzenia trawienne, weterynarze polecają taki posiłek częściej, również codziennie. Niezmiernie istotne jest, by mesz serwować koniom letni. Dlaczego? Jeden z podstawowych ingredientów meszu, a mianowicie nasiona lnu, po podgrzaniu produkuje śluz, który później pokrywa ścianki żołądka oraz jelit zwierzęca, co skutkuje łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Zważywszy na to, iż własnoręczne przyrządzanie meszu trwa najczęściej 3-4 godziny, w sklepach można zakupić gotowe mieszanki, które po zalaniu gorącą wodą można po paru minutach podawać zwierzęciu.

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]