Czym palcata różni się od innych batów jeździeckich?

Jeśli chcesz nabyć palcaty, koniecznie wejdź na https://bit.ly/3esfNDL.

Kupując strój jeździecki powinno się pamiętać o wyposażeniu się także w kluczowe dodatki. Zarówno w trakcie turniejów, jazdy rekreacyjnej czy podczas ujeżdżania konia, niezbędne będzie zastosowanie palcatów i batów jeździeckich.

Rodzaje i przeznaczenie batów jeździeckich

Wymienia się kilka kategorii batów jeździeckich: ujeżdzeniowe, powożeniowe, baty do lonżowania i rzecz jasna palcaty skokowe. Na ogół wykorzystuje się:
bat do lonżowania – ma przeciętnie minimum 160 a maksimum 200 centymetrów długości i służy do skłonienia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu naprzód, zatrzymania konia albo zwrócenia jego uwagi. Dzięki niemu trener panuje nad koniem, jednocześnie będąc w bezpiecznym dystansie od zwierzęcia. Dzisiejsze baty do lonżowania wykonywane są przeważnie z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, gwarantującą trzymanie się dłoni niezależnie od warunków. Zwykle są składane, ale spotykane są też baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest zauważalnie krótszy (ma przeciętnie od 90 do 140 cm) i na jego końcu doczepiony sznureczek. Wykorzystuje się go w czasie treningu, sporadycznie w jeździe rekreacyjnej. Wypada podkreślić, że stosuje się go tylko wówczas, gdy jeździec nie jest w stanie wymóc od zwierzęcia adekwatnego zachowania za pomocą sygnałów przekazywanych nogą albo dłonią.
palcat skokowy – często zwany też szpicrutą, to najkrótszy typ bata – jego długość to ok 60-75 cm. Kończy się zwykle skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący konia oraz zmusza go do określonego działania. Palcatem trąca się delikatnie w łopatkę konia, stąd też nie jest on długi.

Kiedy uderzenie palcatem lub batem jest za silne?

W trakcie jazdy baty i palcaty chwytamy tak, by były ułożone równolegle z trzymanymi wodzami. Jeżeli na rączce znajduję się pętla, nie powinno się zakładać jej aż do przegubu dłoni, bo w razie potencjalnego upadku z konia dżokej mógłby doznać obrażeń.

Batów i palcatów niezwykle łatwo nadużyć, w związku z tym trzeba za każdym razem korzystać z nich racjonalnie. Za silny cios może przyczynić się do tego, iż zamiast wykonać polecenie zwierzę stanie się bardziej agresywne bądź będzie w przyszłości łączyć daną przeszkodę z uczuciem cierpienia. Kiedy bat czy też palcat zostawił ślad na skórze zwierzęcia oznacza to, że jeździec uderza bez wątpienia za mocno.

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]