Kantar – jaki rodzaj wybrać?

Jeśli potrzebujesz kantara skórzanego, kliknij tu

Kantar jest pospolitym elementem uprzęży dla konia. Mocno przypomina uzdę, bowiem jedyną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku pozwalającego na kierowanie poruszającym się zwierzęciem. Kantar to jeden z kluczowych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie rzadko się rozstają. Skutkiem tego musi on być dopasowany do rozmiaru i kształtu głowy zwierzęcia, a także nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem znaleźć najlepszy kantar? Na jakie jego właściwości wypada zwrócić uwagę?

Kantar sznurkowy, a może podszywany – który odpowiedniejszy dla zwierzęcia?

W sklepach odnajdziemy rozmaite rodzaje kantarów: sznurkowe, podszywane, skórzane oraz taśmowe. Te pierwsze, nazywane również halterami, są rekomendowane ze względu na znaczną kontrolę, którą jeździec dzięki nim sprawuje nad wierzchowcem. Dla konia o wiele bardziej wygodny jest jednak kantar skórzany bądź taśmowy. Dużo wyższy komfort dają kantary podszywane – na przykład naturalnym albo syntetycznym futerkiem, które można ściągnąć celem konserwacji. Kantar tego typu wspaniale zapobiega powstaniu obtarć, a jednocześnie pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas spacerów czy treningów.

Kantary – jakie rozmiary znajdziesz na rynku

Kantary dla koni wytwarzane są w kilku rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać posiadacze koni szetlandzkich, a także większych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) został z kolei stworzony dla kucy (np. connemara) i rocznych koni większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średniej wielkości i pasują między innymi do koni półkrwi arabskiej, holsztyńskich, huculskich oraz hanowerów. Największy rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (np. śląskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie lub perszeron).

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]