Kominki ekologiczne zdobywają coraz większe uznanie

Ile razy wyobrażaliśmy sobie ten obrazek – szczęśliwi ludzie z garnuszkiem ciepłego kakao w ręku grzeją się przy płomieniach kominka. Szczególnie w chłodne dni mieszkańcy blokowisk zazdroszczą możliwości zamontowania kominka wszystkim, którzy dysponują własnym domem jednorodzinnym. Faktem jest, że tradycyjnego kominka nie założymy w mieszkaniu, ale możemy wyposażyć je w biokominek!

Największe atuty biokominków oraz ich typy

Biokominek, czyli tzw. eko kominek, cechuje się tym, iż można go założyć w praktycznie dowolnym pomieszczeniu. Nie wymaga on stworzenia sieci przewodów wentylacyjnych, niezbędne jest natomiast, żeby przestrzeń w którym zostanie ustawiony eko kominek posiadała niczym niezakłóconą rotację powietrza. Nie wolno instalować go w pokojach absolutnie szczelnych. Sporym atutem biokominka jest jego ascetyczna budowa (to wszak tylko obudowa i palenisko) oraz relatywna lekkość. W większości wypadków produkuje się go ze stali nierdzewnej, ale można spotkać również modele z obudową z kamienia albo szklaną. Niektóre biokominki są mobilne, co daje możliwość dowolnego ich przenoszenia, przykładowo wtedy gdy zapragniemy zmienić wystrój wnętrza. W ciągu minionych kilku lat zapotrzebowanie na biokominki tak mocno rozwinęło tę linię produktów, iż w tym momencie nietrudno dobrać jakiś jego model do dowolnego stylu pomieszczenia. W sklepach stacjonarnych i internetowych kupimy modele biokominków narożnych, wolnostojących czy wiszących. Produkowane są warianty biokominków bez szyby lub z szybą, a nawet biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do trzymania w altanach, w ogrodzie, na balkonie czy też na werandzie, tarasie, które można wykorzystać także jako ozdobę ogródka restauracji czy hotelu.

Biokominek nie wytwarza związków szkodliwych dla środowiska

W biokominkach nie spala ani drewna ani węgla, tym samym nie generuje się dym. Podczas spalania bioetanolu, który jest biopaliwem, powstaje jedynie para wodna i dwutlenek węgla (stąd nadmieniony wyżej wymóg zapewnienia właściwej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu). Charakterystyczną cechą ciekłego paliwa jest także to, iż po zakończeniu procesu ogrzewania nie myć paleniska z popiołu ani z sadzy. Zanieczyszczenia nie osiadają zatem na sprzętach domowych bądź meblach, gdyż biopaliwo spala się praktycznie całkowicie. Biokominki są przyjazne dla środowiska – spalanie bioetanolu nie generuje żadnych związków toksycznych dla środowiska. Minusem dla poniektórych jest to, iż eko kominki dają mniej ciepła niż tradycyjne kominki, niemniej jednak ich zalety, zwłaszcza opcja korzystania z nich w mieszkaniu i wysokie walory estetyczne, dominują.