Książki dla nastolatków – młodzież nie musi być skazana tylko na lektury szkolne

Jeśli potrzebujesz książek dla młodzieży, koniecznie sprawdź www.motyleksiazkowe.pl.

Młodzież wychowywana w XXI wieku ma coraz mniejszy kontakt z dobrą literaturą. Młody człowiek wybierze przede wszystkim błyskawiczną rozrywkę w telefonie, w telewizorze lub na tablecie, a po książkę przeważnie sięga wówczas, jeśli jest to obowiązkowa lektura szkolna. I również z powodu konieczności czytania tekstów literackich sprzed wieków dla szeregu licealistów czytanie dla przyjemności staje się niezrozumiałym konceptem.

Literatura młodzieżowa – książki intrygujące młodsze pokolenie czytelników

Nastolatki nie powinni być skazani jedynie na czytanie lektur szkolnych. Na rynku jest mnóstwo literatury dla nastolatków zarówno polskich jak i zagranicznych pisarzy, którzy rozważają kwestie i snują historie ciekawe dla młodego pokolenia czytelników. Ten typ literatury dostał nawet własną nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Jest to fikcja pisana dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Książki młodzieżowe sięgają do wielu gatunków literackich: są tu m.in groza, romanse oraz pełne akcji przygodówki. Ale wszystkie te książki łączy odwołanie się bezpośrednio do uniwersalnych doświadczeń nastolatków. Powieści te mówią zatem o nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszym zauroczeniu, odkrywaniu własnej tożsamości, kontaktach z rodzicami oraz znajdowaniu własnego miejsca na świecie. Czytanie literatury dla nastolatków umożliwia licealistom poczuć, że inni także przeżywają analogiczne problemy w okresie dorastania.

Czemu warto zachęcać nastolatków do poznawania literatury dla młodzieży

Warto oferować młodzieży inspirującą ją literaturę, dlatego że spotęgowanie w nich chęci czytania dla przyjemności z czasem przynosi multum korzyści. Nastolatek, który jest oczytany posługuje się szerszym słownictwem i dobrze daje sobie radę z ortografią oraz gramatyką, co bezsprzecznie upraszcza zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Ale poznawanie dylematów innych osób w tym samym wieku to też sposób na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz dokładniejsze zrozumienie siebie i własnych potrzeb. Co kluczowe, najbliżsi nigdy nie powinni naśmiewać się z pasji dziecka. Jeżeli zatem dziecko chętniej czyta opowieści o wilkołakach czy superbohaterach nie komentujcie, że to niedorzeczne i pozwólcie mu je eksplorować!

Nasze dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa