Literatura kryminalna – książki tworzą lepszy klimat niż serial i film

Dowiedz się więcej o literaturze kryminalnej na www.motyleksiazkowe.pl/68-kryminal-sensacja-thriller-horror.

Pokaźna grupa pasjonatów książek to entuzjaści strasznych opowieści. Jedni wolą historie z pogranicza horroru, drudzy kochają zanurzać się w dalekie zakątki zagmatwanych umysłów okrutnych bandytów oraz psychopatycznych morderców. W ogromie kanałów telewizyjnych i podcastów, na których znajdują się setki produkcji opowiadających zainteresowanym prawdziwe oraz fikcyjne historie, nieustannie jedną z najprzyjemniejszych dróg styczności z nimi pozostają książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki oraz thrillery – dlaczego czuć niepokój?

Amator powieści kryminalnych i thrillerów w okamgnieniu odpowie, iż chodzi o silny zastrzyk adrenaliny. Czytając albo oglądając horrory chcemy przez jakiś czas dać się ponieść mocnemu uczuciu przerażenia, którego sporadycznie doświadcza się na co dzień. Nie ma współcześnie dla człowieka w naturze śmiertelnych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to zwykle niestabilność finansowa, utrata zatrudnienia albo zdrowie. Jeżeli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w sytuacjach, w których nasze ciało produkuje w sporych ilościach adrenalinę, innymi słowy hormon przetrwania i stresu. A właśnie poczucie lęku uczy nas działać w sytuacjach kryzysowych. To dlatego bajki Andersena oraz braci Grimm mają nierzadko tak mroczny i okrutny charakter – w ten sposób opowiadania te uczyły dzieci o zagrożeniach otaczającego ich świata, pokazując im przy tym, iż dobro czasem nie wygrywa.

Książki kryminalne są lepsze niż podcast

XXI wiek to okres szybkiej kultury. Odbiorcy, gdy wyłuskają na nią wolną chwilę, poszukują filmu albo serialu limitowanego, którego oglądanie potrwa maksymalnie kilka godzin. Miłośnicy kryminałów i thrillerów są w zasadzie rozpieszczani liczbą produkcji tego typu, które dostępne są na rozmaitych platformach VOD. Co warte zaakcentowania, częstokroć te seriale i filmy to adaptacje głośnych książek, ale jest im daleko do pierwowzoru i ich obejrzenie nie zapewnia podobnej satysfakcji jak przeczytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza powieść thriller i kryminalną, konsumuje się inaczej aniżeli film fabularny – dłużej, a więc z większą atencją. W słowie pisanym każde wtrącenie, rozmowa bądź postać (także ta ostatniego planu) ma wpływ na budowanie nastroju snutej opowieści. Strach wywoływany jest u czytelnika najczęściej niespiesznie, ale umożliwia to skrupulatniejszą analizę opisanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeśli zatem uwielbiasz czytać i masz na to czas, daj się przestraszyć horrorom, thrillerom oraz książkom kryminalnym.

Nasze dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa