Problem pyłu zawieszonego w atmosferze dotarł już do świadomości przeciętnego Polaka i sporadycznie bywa lekceważony. Mieszkańca Polski zdają sobie sprawę, iż czystość powietrza, które na co dzień wdychamy, ewidentnie oddziałuje na nasze zdrowie. Niemniej jednak tak długo jak nie będą wdrożone efektywne rozwiązania, każdy powinien sam zatroszczyć się o swoje samopoczucie, przykładowo poprzez zakupienie oczyszczacza powietrza.
Oczyszczacze powietrza – to już nie nowość na rodzimym rynku
Im bardziej zindustrializowany region, tym bardziej prawdopodobna groźba występowania dużego stężenia PM2,5 i PM10, innymi słowy tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój licznych chorób płuc podatni są szczególnie mieszkańcy metropolii lub terenów w pobliżu fabryk wydzielających do atmosfery znaczne ilości tych pyłów. Cykliczne używanie oczyszczaczy powietrza jest sposobem na spore zmniejszenie negatywnego oddziaływania pyłów na zdrowie. I nie jest to obecnie nowość na krajowym rynku – oczyszczacze powietrza szeregu renomowanych producentów, jak przykładowo Wood’s, Cado czy Airdog, od lat znajdują się w ofercie polskich sklepów. Co ważne, poza filtrowaniem z powietrza zanieczyszczeń, często posiadają one też inne pożyteczne funkcje.
Nawilżanie oraz detekcja dwutlenku węgla – inne funkcje oczyszczaczy powietrza
Oczyszczacze powietrza występują w rozmaitych rozmiarach, w związku z tym łatwo kupimy urządzenie stosowne do określonej kubatury wnętrza. Oczyszczacze są stosunkowo nieduże, dlatego bez ograniczeń daje się je przesuwać pomiędzy pokojami. Prócz odfiltrowywania z powietrza pyłów PM2.5 i PM10, wychwytują one dodatkowo grzyby oraz bakterie, które mogą wywoływać liczne reakcje alergiczne bądź choroby, a także groźny benzen. Sporo oczyszczaczy powietrza oprócz tego jonizuje i nawilża cząsteczki powietrza, co tworzy w domu rześką atmosferę, a przy tym gwarantuje spokojniejszy sen. Niektóre urządzenia posiadają również czujniki alarmujące o obecności dwutlenku węgla. Używanie oczyszczacza powietrza poleca się przede wszystkim alergikom.