Rodzaje łańcuchów śniegowych

Chcesz nabyć łańcuchy na koła? Wejdź na ebagaznik.pl

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Niemczech, Polsce, Hiszpanii i we Włoszech). Jak jednak modele łańcuchów samochodowych można nabyć?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy modele skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w autach dostawczych, osobowych, terenowych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi, grubością i przekrojem ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Różne są też tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają najczęściej stali manganowej lub tytanowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. Żeby go uniknąć, warto potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy wystrzegać się poruszania się po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]