Rzeźba na zamówienie – postaw ją w ogrodzie lub w mieszkaniu

Rzeźba to jedna z pierwotnych metod aktywności artystycznej. Pierwsze arcydzieła zaistniały już w czasach prehistorycznych i od tamtej pory towarzyszą nam w rozlicznych dziedzinach naszego życia. Spotykamy je przeważnie tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – w kościołach, w muzeach oraz na wystawach, ale także w miejscach publicznych: w gmachach firm, na rynkach i ulicach, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w życiu jest na tyle znaczne, że nie całkiem uzmysławiamy sobie, iż dzieła wychodzące spod ręki rzeźbiarzy widujemy praktycznie na każdym kroku. W tym wpisie podamy parę przykładów świadczących o powyższym.

Odlewy artystyczne w gmachach użyteczności publicznej

Prace rzeźbiarzy, również jeśli przedstawiają wysokie walory artystyczne i estetyczne, notorycznie są przez nas traktowane jako tło – w przestrzeni miejskiej (aczkolwiek nie tylko) są bowiem obecne dosłownie na każdym kroku. Niezliczone pomniki, jak również rzeźby rozmieszczone w przydomowych ogrodach, na ulicach czy na zieleńcach, obecne są wszak w większości miejscowości. Poza tym nagminnie można je zobaczyć też w licznych budowlach. Są dekoracją między innymi w urzędach, szkołach czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej

Figury z brązu. Na plebiscyty albo zawody sportowe

Wspomniane w poprzednim akapicie przykłady to w głównej mierze duże, nieruchome dzieła. Aczkolwiek stanowi to mniejszą część wszystkich rzeźb, z którymi mamy kontakt w naszym powszednim życiu. Zdecydowana większość z nich to jednak nieduże dzieła, zamówione z myślą o prywatnym użytku – to między innymi nagrody na laureatów konkursów, medale bądź popiersia na zamówienie. Projektodawcy różnego rodzaju turniejów sportowych czy imprez nie mają z tym problemów, gdyż zakup rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych stopów) nie jest znacznym wydatkiem, a ich stworzenie wystarczy po prostu powierzyć zawodowemu artyście.