Skąd pochodzą kiszone przetwory z warzyw?

Dowiedz się, gdzie zamówić kiszonki z warzyw.

Kiszone warzywa są tak mocno związane z tradycyjną kuchnią polską, że wydaje nam się, iż jest to głównie słowiański przysmak, sporadycznie spotykany w pozostałych krajach świata. Lecz kiszone przetwory warzywne modne są nie tylko na terenie Europy, ale też w Azji oraz w obu Amerykach.

Kiszone przetwory warzywne – czyste zdrowie na naszym stole

Historycy uznali, że metoda zabezpieczenia pokarmów poprzez ich przechowywanie w solance, w roztworze octu albo w soli, wykorzystywana jest przez ludzi od przeszło 4 tysiącleci. Ta metoda najprawdopodobniej nie została odkryta w Europie, a na terytorium antycznej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji mlekowej nie psuje się, bowiem niska kwasowość roztworu, w którym jest on zanurzony, utrudnia namnażanie się bakterii gnilnych. Kilkaset lat wstecz była to perfekcyjna metoda, aby zwiększyć czas zdatności do spożycia ryb, mięsa oraz warzyw nawet o kilka miesięcy. Stąd też pojawiła się tradycja przyrządzania m.in. kiszonek z myślą o zimie oraz wczesnej wiośnie. Kiszonki od początku swojej obecności słyną z aspektów prozdrowotnych, co rzecz jasna jest prawdą. Cechują się one m.in. ogromną zawartością witaminy C, dlatego marynarze statków, które miały na pokładzie kwaszonki, rzadziej cierpieli z powodu gnilca. Ciekawostką jest, że po polsku kwaszone przetwory warzywne określa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma dla zwierząt przykładowo z topinamburu i grochu.

Kwaszonki – co da się kisić?

Najczęściej spotykanym kiszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany zasadniczo na całym świecie, także w Stanach zjednoczonych i w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów z warzyw nie cieszy się znaczną popularnością. Natomiast pickle są tam bodaj najbardziej lubianym dodatkiem do burgerów, sandwiczy i hot-dogów. W Polsce prócz ogórka, równie popularne są kiszona kapusta i buraki, których używa się do przyrządzania zup oraz surówek. Niemniej jednak to nie jedyne warzywa, które można kisić. W różnych regionach świata kisi się m.in. cebulę, botwinkę oraz owoce (przykładowo cytryny).

Solanka i ocet zmieniają teksturę oraz smak warzyw, dając im kwaśność i chrupkość. Domowe kwaszonki nie tylko z warzyw, z czasem lat stały się fundamentem albo istotnym dodatkiem do niezliczonej liczby przepisów regionalnych. Trzeba wiedzieć, iż smak kiszonych przetworów różnić się w oddalonych od siebie regionach świata, bo zależy on od dodatków do zalewy, których używa się w trakcie kwaszenia. Skutkiem tego ogórek kiszony według tradycyjnego polskiego przepisu, miał odmienny smak niż ten wyprodukowany np. w USA.

Nasze dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]