Susz konopny CBD – garść najważniejszych informacji

W sklepach konopnych, oprócz popularnych olejków z CBD, można zamówić również susz. Wielu klientom wygląd oraz nazwa tego artykułu błyskawicznie kojarzy się z nielegalną substancją psychoaktywną. Jednak susz konopny dopuszczony do sprzedaży w Polsce, podobnie jak olejki, zawiera przede wszystkim kannabidiol, ale nie THC (stężenie tej substancji – zgodnie z polskimi przepisami – nie może być wyższe niż 0,2%).

Z których odmian konopi wytwarza się susz konopny?

Susz konopny wytwarzany jest z liści i kwiatów konopi, zaaprobowanych do legalnej sprzedaży. Do 2020 r. w Polsce wpisanych do rejestru zostało aż dziewięć odmian takich konopi przemysłowych (to przykładowo Henola, Beniko oraz Wojko), a sama ich hodowla spotyka się z coraz intensywniejszym zainteresowaniem pośród naszych rolników, nierzadko stając się podstawowym źródłem ich utrzymania.

W Polsce konopie przemysłowe uprawia się dla kilku branż przemysłu, przykładowo włókienniczego czy kosmetycznego, niemniej jednak podlega to urzędowej regulacji, co znaczy, iż inwestor bądź rolnik planujący przystąpić do ich wysiewu musi najpierw dostać stosowne zezwolenie z urzędu miasta albo gminy. Poza tym, przetwarzanie konopi przemysłowych możliwe jest tylko po otrzymaniu zezwolenia właściwego miejscowo marszałka województwa. Plusem konopi przemysłowych jest to, iż można uprawiać je na uprawach zewnętrznych (outdoor), jak i wewnętrznych (indoor), ale też i na scalających oba te sposoby uprawach w szklarniach (greenhouse).

Gdzie odnaleźć wiarygodne informacje o suszu konopnym?

Czemu wytwarzanie suszu konopnego zyskuje uznanie w Polsce? Liście i kwiaty konopi przemysłowych, z których produkuje się susz konopny, zawierają nie tylko wiele kannabinoidów (CBGV czy CBC), ale również terpeny (jak przykładowo Linalol oraz Kariofinel), które nadają poszczególnym ich odmianom unikalny, silnie wyczuwalny aromat. Terpeny obecne w kwiatach konopi przemysłowych dodawane są do licznych produktów kosmetycznych oraz spożywczych.

Powszechnie uznaje się, iż kannabinoidy mają spory wpływ na organizm człowieka, a za sprawą tego, że nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je zawiera, można wykorzystać jako suplement terapii wspomagający zmagania z zapaleniem stawów, bólem głowy, stresem czy poniektórymi chorobami układu nerwowego, jak np. choroba Alzheimera. Multum danych o działaniu, jak również dawkowaniu tych substancji, można odnaleźć m.in. w artykułach naukowych zgromadzonych w bibliotece National Institutes of Health, czyli Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.