Tablice kredowe – nie tylko dla szkół

tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, bez względu na to czy mają 14, 30 czy 80 lat. To dlatego, że jest to obiekt wykorzystywany w procesie edukacji od co najmniej dwóch wieków i wygląda na to, że jeszcze przez wiele lat czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć także inne zastosowania.

Kilka słów o historii tablic kredowych

Na wstępie trzeba zaakcentować, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: zielonym i czarnym. Owszem z czasów szkolnych większość pamięta głównie te pierwsze, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni istniały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bo wykonywano je z bloków łupkowych bądź desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były wykorzystywane od XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swój nowszy, zielony odpowiednik – lżejszy, z powierzchnią pokrytą emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe wypadły z obiegu – są produkowane do dziś, ale rzecz jasna nie są już drewniane ani z kamienia. Funkcjonowanie tablic kredowych w obu kolorach jest uzasadnione. Kolor zielony uspokaja i nie męczy oczu, z tej przyczyny sprawdza się w placówkach oświaty, gdzie należy patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei pismo czy rysunek na czarnej tablicy kredowej cechuje się wyższą kontrastowością, tym samym dobrze jest instalować takie tablice w dużych aulach, tak by słuchacze z tyłu wyraźnie widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla wzroku, są powoli zastępowane przez białe tablice magnetyczne, których plusem jest brak pyłu (pisze się po nich ścieralnym flamastrem).

Jak można wykorzystać tablice kredowe w mieszkaniu?

Tablice kredowe, zwłaszcza te o czarnym kolorze, to również idealny dodatek dekoracyjny w domu. Wyśmienicie komponują się z wnętrzem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą różne dewizy czy narysować obrazki i powiesić na ścianie zamiast plakatów. Zaletą takiej dekoracji jest opcja okresowej zmiany treści, więc wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – opakowanie kolorowej kredy to wydatek maksymalnie 4-8 złotych, a wystarcza na wykonanie kilkunastu rysunków i napisów. Na takiej tablicy można też rozrysować tabele z planem prac domowych, które muszą zrealizować w tygodniu nasze dzieci. Można także zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli bazgrać, ćwiczyć naukę pisania oraz grać z kolegami z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne popularne gry towarzyskie.